Ako sa obliecť na turistiku

Ak sa chystáte na turistiku, správne oblečenie je veľmi dôležité pre pohodlný a bezpečný zážitok. Nezáleží na tom, či ide o krátku prechádzku v blízkom lese alebo dlhšiu túru v horách, správna voľba oblečenia vám umožní vychutnať si prírodu naplno. V tomto článku vám poskytneme užitočné tipy a rady, ako sa vhodne obliecť na turistiku.

Vyberte si vhodné vrstvy oblečenia

Jedným z najdôležitejších aspektov pri obliekaní na turistiku je vrstvenie. Vhodným vrstvením oblečenia dokážete regulovať telesnú teplotu a prispôsobiť sa meniacim sa poveternostným podmienkam.

Začnite so základnou vrstvou, ktorá má odvádzať vlhkosť od tela. Vyhnite sa bavlneným materiálom, pretože nebudú schopné odvádzať pot preč, a tým vám môžu spôsobiť nepríjemné chladnutie. Radšej si vyberte funkčné materiály ako polyester alebo mikrovlákna.

Druhou vrstvou by mala byť izolačná vrstva, ktorá vám poskytne teplo. Mikina s fleeceovým materiálom je skvelou voľbou, pretože je ľahká a dobre izoluje.

Na vonkajšiu vrstvu si vyberte oblečenie, ktoré vás ochráni pred vetrom a dažďom. Nepremokavá bunda s dýchacími vlastnosťami je ideálnou voľbou pre rôzne poveternostné podmienky.

Zohľadnite typ terénu a trasy

Pri výbere oblečenia je dôležité mať na mysli aj typ terénu a obtiažnosť trasy. Ak sa chystáte na turistiku v horách, môžu byť teploty výrazne nižšie a počasie nepredvídateľnejšie. V takom prípade si vezmite viac izolačných vrstiev a určite nezabudnite na teplo udržiavajúcu čiapku a rukavice.

Pre ľahšiu turistiku v miernom teréne stačí základné vrstvy oblečenia a ľahká bunda proti vetru. Dbajte však na to, aby ste mali dostatok pohyblivosti, pretože nerovný terén si vyžaduje väčšiu stabilitu a rovnováhu.

Doplnky a ďalšie tipy

Okrem správneho oblečenia nezabudnite na dôležité doplnky. Kvalitné trekové topánky s dobrým protišmykovým podrážkou vám umožnia pohodlnú a bezpečnú chôdzu. Na ochranu pred slnkom si vezmite klobúk a nezabudnite na opaľovací krém. So sebou nezabudnite mať dostatok pitnej vody a malú sáčku na smeti, aby ste nezanechávali odpadky v prírode.

Ako si vybrať správne oblečenie na turistiku v zime?

Pre turistiku v zimných mesiacoch je dôležité mať dostatočnú izoláciu. Vrstvenie je kľúčové – začnite so základnými funkčnými vrstvami, potom pridajte teplú mikinu a na vonkajšiu vrstvu si zvoľte nepromokavú a vetruodolnú bundu. Nezabudnite na teplé ponožky, rukavice a čiapku, a tiež na náležité topánky pre zimné podmienky.

Čo robiť, ak sa počas túry otočí počasie?

Vždy buďte pripravení na zmenu počasia. So sebou si vezmite sklápaciu nepromokavú bundu, ktorú môžete ľahko zložiť a uložiť do batohu. Zároveň si môžete zobrať ľahký balíček s náhradnými vrstvami, aby ste sa vedeli rýchlo prispôsobiť novým podmienkam.

Je dôležité nosiť oblečenie s ochranou pred UV žiarením?

Áno, ochrana pred UV žiarením je dôležitá, najmä ak sa chystáte na turistiku v horách alebo na miestach s vysokým slnečným žiarením. Kvalitný odev s UV ochranou vám pomôže chrániť pokožku pred spálením slnkom.

Pozri tiež:

Photo of author

Adrini

Vložiť komentár