Aj vy tak milujete obuť si nové tenisky? A čo kebyvyzerali ako nové po celý čas? Dôležitá je kvalitná starostlivosť, s ktorou je potrebné začať hneď po prvom obutí. A nezabudnite na poriadnu ochranu vašich nových botasiek. Starostlivosť o vaše tenisky, či už ide o ochranu alebo čistenie, je nevyhnutná, ak chcete, aby vám nový pár vydržal čo najdlhšie. Stačí vám k tomu pár kvalitných produktov a naše tipy. Začnite tým, že budete svoje topánky vždy odkladať do botníka, kde na nich nebude sadať prach. Náš tip: Ak v predsieni nemáte dostatok miesta na botník, môžete zvoliť menšiu rohovú skriňu, ktorá nezaberie veľký priestor a vy si budete mať kam odkladať bundy aj tenisky.

Väčšina tenisiek sa dá prať v práčke

Najčastejším a najjednoduchším spôsobom čistenia športovej obuvi je ich pranie v práčke. Prať môžete textilné tenisky, vždy na čo najjemnejšom a šetrnom programe. Kožu a semiš do práčky nikdy nedávajte.Predtým ako začnete prať, majte na pamäti týchto päť tipov:
  1. Pred praním odstráňte z topánok šnúrky. Nečistoty sa často zhromažďujú okolo očiek, takže odstránením šnúrok sa voda a čistiaci prostriedok dostanú naozaj všade.
  2. Šnúrky takisto vyperte v malom sieťovom vrecku na pranie spolu s teniskami.
  3. Silne znečistené tenisky je lepšie pred praním trocha očistiť, aby nečistoty neostali v práčke. 
  4. Používajte studenú vodu a nepreháňajte to s pracím prostriedkom.
  5. Tenisky nechajte voľne vyschnúť, prevráťte jazyk cez špičku, aby sa vzduch dostal aj dovnútra a špičku vyplňte handričkou alebo novinami, ktoré absorbujú vlhkosť.
Tenisky neperte, keď sa trocha zašpinia, na tento problém pre vás máme ďalšie tipy nižšie. Môžete ich hodiť do práčky raz/dvakrát za rok v rámci generálneho triedenia šatníka a botníka.

Ako čistiť tenisky?

Vždy začnite tým, že sa k teniskám budete správať dobre už od začiatku. Po každom nosení špičky vyplňte pokrčenými novinami, ktoré absorbujú vlhkosť, čím ich zbavíte možného zápachu. Noviny vám pomôžu aj v tom, že špička topánky bude vždy vypnutá a nebude tak pôsobiť staro.  Na tento problém môžete použiť aj napináky, ktoré pomáhajú držať tvar topánky. Ďalšou osvedčenou radou a skúsenosťou je topánky striedať. Tenisky by si mali vždy oddýchnuť a poriadne preschnúť. Dobré je myslieť aj na prevenciu, najmä na ochranné spreje a impregnáciu.  Aj napriek tomu, že sú dnešné práčky naozaj šetrné, pranie topánok nie je každému po chuti. Aj v tomto prípade vám poradíme. Tenisky môžete čistiť ručne v umývadle. Vytiahnite šnúrky a do umývadla napustite teplú vodu s trochou mydla či gélu na pranie. Tenisky jemne namočte a začnite čistiť starou zubnou kefkou alebo kefou na topánky. Po vyčistení prebytočnú vodu vyžmýkajte alebo odsajte a tenisky nechajte dôkladne preschnúť. Vyhnite sa radiátorom aj akýmkoľvek iným ohrievačom.

Starostlivosť o vnútro obuvi

O topánky je vhodné starať sa “z oboch strán”. Väčšinou v nich totiž trávime niekoľko hodín denne a naše telo sa jednoducho potí, hlavne keď je v pohybe. Doplňte svoj kozmetický kútik o deodorant na nohy alebo iný antibakteriálny sprej, ktoré eliminuje zápach.  Ak pre vás spreje nie sú tým pravým orechovým, na trhu nájdete rôzne antibakteriálne vložky do topánok.

hello@leadmedia.sk

Lead Media s.r.o.
Karpatská 6
811 05 Bratislava
Slovensko